A Neked való Tanár: hogyan ismerd fel?
A Neked való Tanár: hogyan ismerd fel?
(olvasási idő: 3 perc)
A nyelvtanulás sikere nemcsak azon áll vagy bukik, hogy képes vagy-e rendszeresen adott időben, adott mennyiségű energiát rászánni a folyamatra (de azért nagyrészt
igen,
úgyhogy nincs lazsálás!).
A sikeres nyelvtanulás alappillérei
a világosan körülírt célok, az ehhez nyílegyenesen elvezető módszerek, a kompetens szakmai segítség, és természetesen a kitartás.
A célok és a kitartás a te reszortod, viszont ezt a folyamatot meg tudja támogatni a szakmai oldal, a módszerek és a tanár segítségével.
Nincs jó tanár jó módszerek nélkül.
Mivel ez a kettő kéz a kézben együtt jár, így ma arról olvashatsz, hogy hogyan találd meg a Neked való tanárt.
Fontos előre leszögezni, hogy a
Tanár is ember.
Vannak jobb és rosszabb napjai (persze ha igazán profi, akkor te ebből nem sokat veszel észre).
Ha nem érzed jól magad a társaságában, akkor nem biztos, hogy a módszereivel van baj, vagy netalán rossz tanár, aki nem ért a szakmájához.
Egyszerűen nem vagytok egy hullámhosszon.
A kölcsönös szimpátia a legelső és legfontosabb szempont a megfelelő tanár kiválasztásánál.
Ha ez nincs meg, hiába hallod róla, hogy ő a szakma csúcsa (ami még igaz is lehet), a közös munka akkor sem fog működni.
Azonban ha
„ugyanazt a nyelvet beszélitek”, a nyelvtanulás döcögősebb szakaszain ez hatalmas löket tud lenni.
Épp ezért bevált módszer az is, hogy
ajánlás útján találd meg a hozzád közel álló segítőt, hiszen az emberek örömmel szokták ajánlani azt, amivel nekik pozitív tapasztalataik vannak.
De az ajánlásokkal érdemes egy leheletnyit szkeptikusan bánni, hiszen lehet, hogy egy ismerősöd negatívan festi le a szóban forgó tanárt, és a szakmához való hozzá nem értését sugallja, közben mindössze arról van szó, hogy nem sikerült a vizsgája, és emiatt a tanárt okolja (pedig ő nem készült fel rendesen).
Mivel ilyen esetekben bonyolult kideríteni, hogy mi is történt pontosan, így nem kell rögtön lemondani egy egyébként ígéretesnek tűnő lehetőségről.
Ha megvan a kölcsönös szimpátia, akkor a következő lépcsőfok annak a kiderítése, hogy a tanárod mennyire tudja
felmérni és rád szabni a te céljaidat.
Éppen ezért tanácsolom azt, hogy a legelső találkozásotokra a tanárjelölttel egy kész
céllistával menj.
Ezen szerepeljen az, hogy mit szeretnél elérni, mikorra, mennyi időt tudsz a tanulásra szánni napi és heti szinten.
Ezzel egyrészt
saját magad felé vállalsz egy elkötelezettséget. Másrészt ezzel, hogy te komolyan veszed, a
tanárnak is felállítod a mércét magaddal szemben.
Konkrét információkkal a birtokában rád tudja szabni a tanmenetet.
Cserébe te is
kérj tőle konkrét információkat a technikai részletekről: hol tart órát, mikor ér rá, hány percesek az órák, melyik könyvből tanultok stb.?
Ha azt hiszed, hogy ezzel vége is a keresgélésnek, el kell áruljam, hogy a legalapvetőbb szempontot szándékosan hagytam a végére.
Ezt az elgondolkodtató észrevételt Micsik Rita tanárnőnktől kaptam
Ez nem más, mint az
őszinte önismeret.
Anélkül egyrészt nem fogsz tudni reális célokat kitűzni, mert vagy túlvállalod magad, vagy alulbecsülöd a képességeidet.
Másrészt nem leszel képes felismerni,
ha a tanár módszere nem neked való.
Mint olvastad a cikk elején, a tanár is ember, és
ahány tanár, annyi módszer.
Lehet, hogy te úgy állsz bele a nyelvtanulási folyamatba, hogy kötetlen, laza, majdhogynem baráti légkörre vágysz, de a személyiségednek és a fejlődésednek a szigorúbb, gyakrabban számon kérő és több ellenőrzést tartalmazó módszer kedvezne inkább.
Ha a tanárod komolyan veszi a céljaidat, akkor monitorozni is fogja a fejlődésedet időről időre, ebből pedig világosan kiderül, hogy célravezető az oktatási stílusa vagy sem.
Ha menetközben jössz rá, hogy az ő módszere nem passzol hozzád, akkor van lehetőséged változtatni, és a tanár is tud variálni a módszerein.
Ha eleged van a próbálkozásokból, és végre bizonyítottan működő nyelvtanulási lehetőséget keresel, vágj bele INGYEN ÉS KOCKÁZATMENTESEN.
Mindössze egy
hírlevél feliratkozás választ el attól, hogy Prémium nyelvoktató anyagainkat elküldjük neked e-mailben, egyenesen a Bonus Akadémia Tudástárából!